Bemutatkozás
   
  Verseghy Ferenc A Népművészet Mestere Deutch    Magyar
 Fazekas Népi Iparművész - Habán alkotó
   
 
1950-ben születtem Tolna megyében, Alsónyéken. 1955-ben kerültünk Tolnára, itt végeztem az általános iskolai tanulmányaimat és itt kezdtem el a gimnáziumot is, amit Bonyhádon fejeztem be és ott is érettségiztem.
 
1969-ben Kaposváron kezdtem el a fazekasságot tanulni a Sárköz utolsó nagy mestere, Tamás László keze alatt. Ő a habán kerámia hazai megújítója, felújítója. Áldom a jó sorsomat hogy a tanulója voltam, lehettem. Nem hiszem, hogy van, volt olyan Mester rajta kívül az országban, aki megmutatta, megtanította nekünk az ország összes tájegységének a fazekasságát, hogy ha bármerre vet minket a sors, meg tudjunk állni a saját lábunkon. A hazai Népművészet, Fazekasság rengeteget köszönhet Neki, Kit sajnos ma méltatlanul mellőznek! Ma Nélküle nem lenne Magyarországon habán kerámia és sokkal szegényebb lenne a magyar fazekasság.
  
 
1971 óta rendszeresen zsűriztetek, azóta sok száz alkotásomat fogadta el a Zsűri bizottság. Az új zsűrizés 2005 óta eddig szintén sok száz alkotásomat fogadta el a zsűri, ebből közel 200 db "A" kategóriás alkotásom van.
 
1973-ban elnyertem a Népművészet Ifjú Mestere címet, 1974-ben a Népi Iparművész címet. Kezdetben a kaposvári Agyagipari szövetkezetnél, utána a Budapest-i Népművészek Szövetkezetének voltam a bedolgozója.
 
1984 óta viszont már csak a saját magam uraként alkotok.
 
1972 óta a saját műhelyemben dolgozom. 1973 óta az országban több helyen mutatkoztam meg alkotásaimmal, Tolnán, Szekszárdon, Budapesten, Bonyhádon, Szigetváron, Kaposváron, Martfűn, Pakson, Szolnokon, Karcagon, Mezőtúron, Mátészalkán, Kecskeméten, Kozármislenyben, Zalaegerszegen, Alsónyéken. Volt olyan település ahol eddig többször bemutatkoztam, kiállítottam.
 
Külföldön Ausztriában, Németországban, Franciaországban, Hollandiában, Belgiumban és az egykori Szovjetunióban állítottam ki.
 
Munkásságom alatt többször voltam gyűjtőúton múzeumokban, magángyűjteményekben. Itthon a Néprajzi múzeumban, ahova ma is járok gyűjteni, az Iparművészeti múzeumban, a soproni gyűjteményben és a Patika múzeumban. Külföldön: Auszrtiában, Stoob, Bécs, Szlovákiában Modrán, Németországban, a vízi kastélyokban, a Németalföldön, Kolozsváron az Erdély-i Néprajzi Múzeumban, Pécsett a Néprajzi Múzeumban. Segítette a munkásságomat Tamás László mellett még Kresz Mária néni, Domanovszky György, István Erzsébet, N.I.T. vezetése és Csupor István.
 
2006 augusztusában a X. Alföldi Fazekas Triennálén II. helyezést értem el.
 
2007. március 10.-én az eddigi munkásságom elismeréseként az MSzP Nőtagozata Közéleti Díjat adományozott.
 
2007.május 10.-én az V. Nemzetközi Fazekas Fesztivál pályázati kiállításán II. díjat nyertem.
 
2008.május 10.-én a XVII. Országos Fazekas Pályázaton, Körmenden II. helyezést értem el.
 
2008 júniusában a Magyar Kézművességért Alapítvány országos pályázatán a Pro Renovanda Cultura Hungarie szakalapítvány különdíját és a Munkaügyi Minisztérium díját nyertem el.
 
2009 márciusában, Erdélyben, Kolozsváron az Erdélyi Néprajzi Múzeumban voltam tanulmányúton.
 
2009 júniusában a XI. Alföldi Fazekas Triennálén Mezőtúron a pályázat Nagydíját nyertem el.
 
2009 júniusában a Magyar Kézművességért Alapítvány pályázatán Tolna Város nagydíját nyertem el.
 
2010. január. 22-én vettem át, a kultúra napján a Tolna megyei művészetért elismerő ezüst plakettet.
  2010. október 29. Élő Népművészet Bronz Oklevél.
 
2010. december14.-én vettem át a Népművészet Mestere kitüntető címet Budapesten a Hagyományok Házában.
 
2011. május 27. Körmend, Országos fazekas pályázat III. helyezés.
 
2011. május 28. Tolna Városért kitüntető díj Tolna.
  2011. szeptember.01. Babits Mihály-Díj . Tolna Megyei Önkormányzat.
  2013. május Magyar Kézművességért pályázat II. Díj.
  2014. május VIII. Nemzetközi Fazekas Fesztivál pályázatán megosztott II. Díj.
  2014. július Magyar Kézművességért pályázat II.Díj.
 
A Habán egészen más mint a fazekasmázas technika. Ezen edények vörös agyagra, fedőmázzal, ecsetes festéssel készülnek. Az edényt először zsengélem, fonnyasztom magas hőfokon. Utána mázolom fehér, sárga vagy kék alap fedőmázzal, majd azonnal festem is.
 
Van a fehér, ami a köztudatban a HABÁN, de vannak más alapszínek is. Az elmúlt években újítottam meg a világoskék és a sárga alapszínek több árnyalatát. Ezek a színek az Erdélyi Alvinczi fazekasság színei voltak, melyek több száz éve kihaltak. Azon fáradozom, kísérletezem, hogy ezek ne merüljenek a feledés homályába és újfent létező, élő színek maradjanak, maradjanak meg ma is élő népművészetnek.
 
A habánok korongolták az edényeiket, még a szegleteseket is! Sajnos ma majdnem minden ezzel foglalkozó önti az edényeit, mely nem sajátja ennek a hagyománynak! Használtak formát már a 16.-17. században az áttört tányérokhoz, de azt is korongolták. Ezen kívül minden más edény szabadkézzel lett korongozva. Jellegzetes tányérforma az úgynevezett Bíboros kalapforma.
 
A kézműipar mindig is a legracionálisabb volt. Csak "önmagáért" sosem készítettek semmit sem. Mindig, mindennek oka volt hogy az miért éppen úgy készült. Mindennek a praktikusságát keresték. Ezek az edények javarészt használatiak. Minden olyan edény készült, amiből enni és inni lehetett. Ezek a mai kornak is megfelelnek. Mosogatógépben és mikróban is használhatóak, mert magas hőfokon vannak égetve. A fazekasság maga a csoda! Imádom, mert egy marék "földből" percek alatt ott egy használható, használati tárgy. Ez fontos nekem! Csak tiszta forrásból, őszintén, tisztán! Vallom, hogy kultúrájában él a Nemzet! Van, és remélem lesz is élő Népművészet.
 
A Mi feladatunk az, hogy mind az a csoda, amink van, ne sorvadjon el, szeressük, védjük, ápoljuk és fejlesszük.
 
Eddig kilenc tanulót neveltem ki a fazekasságnak.
 
Tolnán élek, ahol a lakásomon állandó kiállítás látható, látogatható.
 
A kiállított tárgyak megvásárolhatóak, megrendelhetőek, akár kereskedők részére is. Az általam készített edények használatiak, magas tűzön égetettek, így mikróban és mosogatógépben is használhatóak.
   
  „Ámde mielőtt elindul,tudnia kell hová akar menni és mit érhet el választott útján,-
még ha esetleg egész más eredményhez jut is el,mint amire számított.”
/Fülep Lajos/
   
   
 
 
 
 
Látogatók száma 2009.08.09 óta:
47838 db
 
A honlapon szereplő
képeket szerzői jog védi!